Ostry dyżur:  602 174 967  więcej >>

Czy warto dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa, czy to na  podjeździe czy też na chodniku, stanowi jeden z pierwszych elementów jakie widzą goście odwiedzający nasz dom. To właśnie dlatego tak istotne jest utrzymywanie jej w czystości oraz dbałość o odpowiedni wygląd. I choć kostka brukowa projektowana jest w taki sposób, by bez problemu wytrzymać wiele lat eksploatacji nawet w kiepskich warunkach pogodowych, to jest całe mnóstwo czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na jej wygląd. Opisujemy w jaki sposób pozbyć się najczęstszych zabrudzeń oraz jak zapewnić odpowiednią konserwację kostki brukowej.

Jak usuwać chwasty i mech z kostki?

Przebarwienia, mech oraz wydostająca się spod kostki trawa zdecydowanie kiepsko wpływają na wygląd takiego podłoża. Zielone “dodatki” potrafią być ogromnym utrapieniem dla każdego właściciela podjazdu czy chodnika. Nawet dobrze i poprawnie ułożona kostka w pewnym momencie może zostać pokryta takimi niezbyt gustownymi plamami.Nie wolno również zapominać o plamach wilgoci, które mogą również wyrastać na kostce. Zazwyczaj pojawiają się one w miejscach, gdzie brakuje stałego dostępu światła słonecznego, a więc wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć lub jest mokro. Innym z zagrożeń dla wyglądu kostki jest także woda opadowa - jeżeli nie został wykonany odpowiednio odpływ deszczówki, to istnieje ryzyko, że po krótkim czasie pojawią się na niej zabrudzenia. A nawet jeżeli odpływ oraz spadek wody zostały wykonane poprawnie, to po kilku latach eksploatacji podjazdu czy chodnika i tak mogą pojawić się tego rodzaju zabrudzenia. Zresztą, jeżeli kostka została położona na gliniastym podłożu to konieczne jest wykonanie odwodnienia, a o tym wielu wykonawców nie pamięta.Ważne jest maksymalnie szybkie usunięcie tego problemu. Zielony osad na powierzchni kostki w znaczny sposób ją szpeci. Co tu dużo mówić - mech wygląda dobrze jedynie jako patyna na zabytkowych budynkach. Gdy pojawia się na powierzchni kostki czy chodnika, to staje się najwyżej nieestetycznym dodatkiem.Warto również pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Osad z mchu czy innych zielonych elementów może sprawić, że kostka  stanie się po prostu śliska. O ile zwyczajowo takie podłoże i tak nie jest zbyt bezpieczne (choćby w trakcie deszczu lub tuż po nim), o tyle nadmierna wilgoć na jego powierzchni sprawi, że poruszanie się po nim będzie naprawdę sporym zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Plamy z oleju lub benzyny wcale nie muszą być kłopotliwe

Jeżeli na podjeździe parkują samochody to prędzej czy później pojawią się na jej powierzchni mało estetyczne plamy. Ilość płynów w samochodzie, które teoretycznie mogą wylądować na powierzchni kostki brukowej jest ogromna. Od najbardziej oczywistych, jak choćby olej silnikowy czy paliwo, przez wszelkiego rodzaju ciecze eksploatacyjne, w rodzaju płynu chłodniczego, do wspomagania czy innych układów w aucie. Co oczywiste, najbardziej groźnymi dla wyglądu kostki są oczywiście plamy z oleju silnikowego oraz paliwa.Co jeszcze gorsze, kostka brukowa ze względu na swoją strukturę bardzo chętnie wchłania tego rodzaju zabrudzenia. W rezultacie, na jej powierzchni widnieje później szereg mało estetycznych, a co gorsza, trudnych do usunięcia plam z płynów eksploatacyjnych samochodu. W takiej sytuacji warto zdecydować się na czyszczenie kostki brukowej z oleju, ale wykonane przez profesjonalną firmę, posiadającą odpowiednie doświadczenie w tego typu pracach.

Czym zmyć olej silnikowy?

Co zrobić z plamami po oleju silnikowym? Niezwykle istotne jest, aby na pojawienie się plam zareagować najprędzej jak to możliwe. Nawet jeżeli nie mamy pod ręką specjalistycznych preparatów czy sprzętu do usuwania tego rodzaju zabrudzeń, to wystarczy posypać zabrudzenie piaskiem. Pozwoli to na wchłonięcie resztek środka smarnego, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie go można potem usunąć.

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach nawet szybkie działanie może nie dać gwarancji sukcesu. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy olej który rozlał się z samochodu był ciepły. W takim przypadku jest ryzyko, że olej i tak pozostanie na powierzchni bruku. Również nie zawsze skuteczne będzie zmycie zabrudzeń olejowych za pomocą wody pod ciśnieniem oraz domowych środków do mycia. W takich sytuacjach konieczne jest profesjonalne mycie bruku.

Plamy z oleju silnikowego wcale nie muszą być dramatem. WIelu posiadaczy estetycznego bruku obawia się, że ich usunięcie będzie niemożliwe, więc konieczna stanie się wymiana kilku kostek na zupełnie nowe. Na szczęście, wcale tak nie musi być! Wystarczy jedynie wiedzieć, jak to zrobić.

W wielu miejscach w Internecie przeczytać można, że czyszczenie kostki brukowej z oleju silnikowego wymaga jedynie odpowiednio przygotowanego roztworu wody oraz płynu do naczyń. Niestety, nie do końca jest to prawda - plamy z płynów eksploatacyjnych w samochodzie potrafią być naprawdę uporczywe. Domowe sposoby raczej nie działają, a przy tym mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego - na przykład, trwale odbarwić kostkę.

W jaki sposób my wykonujemy czyszczenie kostki brukowej z oleju? Na początek, przygotowujemy odpowiedni roztwór wody i dedykowanych do tego rodzaju prac środków chemicznych. Sam zabieg czyszczenia nieraz trzeba powtórzyć nawet kilka razy - wszystko zależy od tego, jak długo olej widnieje na powierzchni kostki brukowej. Odpowiednio nałożony roztwór pozostawiamy następnie na jakiś czas, celem wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest dokładne opłukanie powierzchni.

Usuwanie oleju z kostki to także idealny moment na uzupełnienie braków w fugowaniu.

Konserwacja kostki brukowej

Usuwanie oleju z kostki oraz czyszczenie innych zabrudzeń to jeszcze nie wszystko. Warto również regularnie konserwować kostkę brukową, co pozwoli nie tylko na usunięcie zanieczyszczeń ale również na zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniem. Zabiegi konserwacyjne warto wykonywać raz w roku - najlepiej na wiosnę. Na czym polega konserwacja kostki brukowej? Oprócz mycia i odchwaszczania, warto przeprowadzić także zabieg impregnacji. Pozwoli to na ochronę materiału przed wchłanianiem wody oraz innych zanieczyszczeń. W zależności od rodzaju użytego preparatu, impregnacja kostki brukowej pozwala na ochronę powierzchni przed wnikaniem zabrudzeń, chroni przed mrozem, ale również poprawia odporność na mróz. 

Zobacz również:
www.srodkiczystosci.com.plśrodki czystości, chemia profesjonalna
www.zwalczaniekomarow.com.plodkomarzanie, zamgławianie, oprysk
www.proceduryhigieniczne.plprocedury higieniczne i sanitarna
www.czyszczenie-wykladzin.com.plpranie dywanów, czyszczenie wykładzin
www.tchservice.pldezynfekcja, deratyzacja